İş Aramaya Başlarken Neler Yapmalısın?

İş arama yaparken hedeflenen noktaya ulaşılabilmesi için öncelikle nasıl başlaması gerektiğini bilmelisiniz. Daha sonrasında aradığınız işi bulabilirsiniz.

Güçlü yönlerini keşfet

Öncelik olarak nelerden hoşlandığını belirlemelisiniz. Bunun için sizi hangi işlerin mutlu edeceği gibi soruları kendinize yöneltmelisiniz. Kendinizi doğru bir şekilde keşfetmeden aradığınız işi bulmanız biraz zor olacaktır.

Hedef belirleme

Kendinize kısa ya da uzun vadeli bir hedef belirleyin. Bugün, yarın, bu hafta, gelecek hafta yapılacaklar gibi plan yapın. Hiç bir şekilde vazgeçmeden bu hedeflerinize doğru ilerlemeye devam edin.

Hedeflere göre öz geçmişinizi oluşturun

Etkili bir öz geçmiş hazırlanması için Hazır CV Örneklerine bir göz atın. Böylelikle kendinize daha etkili bir CV hazırlayın.

Kendinize yatırım yapın

Kendinizi geliştirmek için tüm çabanızı sarf edin. Tecrübelerinize bir yenisini eklemek için edinilen bilgiyi kâr olarak görün. Girişimlerinize odaklanarak çeşitli kurslara katılın. Becerilerinizi geliştirmenize özen göstermiş olduğunuz gibi yatırıp yapmayı da ihmal etmeyin.

B planı hazırlayın 

Kendinize yatırım gerçekleştirirken mutlaka bir B planınız olmalı. Hazırda bulunan B planı sizin hedefinize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Mülakatlara hazırlık yapın

Gerçekleşecek mülakatlar ve sınavlar için önceden hazırlık yapın. Daha önce gerçekleşmiş sınavların sorularını inceleyin. Bu konular üzerinde yaşanan gelişmeleri de yakın takibinize alın.

İş başvurularınızı yakın takibe alın

İnternet ortamında bulunan iş başvurularını yakın takibe alın. Gerek görülmesi durumunda CV’nizi şirketleri dolaşarak insan kaynaklarına bizzat bırakın. İşi ne kadar çok istediğinizi burada göstermiş olursunuz.

Tüm bu kriterleri göz önünde bulundurduğunuz zaman hedeflenen noktaya ulaşmak zor olmayacaktır.

Sosyal medyayı etkin şekilde kullanın

Sosyal medya hesaplarında fazla zaman geçirmek bir işten çıkarılma nedeni olarak görülse de, doğru bir şekilde kullanılması durumunda sizin yeni işlere sahip olmanızı sağlayacak olduğu unutulmasın. Hedef koyulan işi yapan firmaların yaptığı paylaşımları yakın takibe alarak ilk adımı atabilirsiniz. Ayrıca iş ile ilgili olan sosyal medya grupları ve sayfalarını yakın takibe almalısınız. Çünkü bu tür ortamlar sizi hedeflediğiniz işe doğru yönlendirebilecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir