İşe Girişte İstenilen Belgeler

İş başvurularında her ne kadar CV’lerin hazırlanması önemli ise, işe giriş esnasında da talep edilen belgelerin temin edilmesi de bir o kadar önemlidir. İşe girişte talep edilen belgeler peki nerelerden alınır?

CV

İlk önemli kural kendinizi doğru ifade ettiğiniz bir CV oluşturmalısınız. Çünkü iş veren ile sizin aranızdaki köprüyü CV oluşturacaktır. Sitemizde birçok CV hazırlamanız için örnekleri bulabileceksiniz.

Nüfus cüzdan fotokopisi

Hiç kuşkusunuz her bireyin kendisine ait bir nüfus cüzdanı vardır. Yapılacak iş bir fotokopisini almak olacaktır. Eğer ki yakın bir zamanda nüfus cüzdanınızı kayıp etmiş durumdaysanız, ilgili nüfus müdürlüklerine giderek yenisini çıkartmalısınız.

Sağlık raporu

İlgili aile hekimi ve ya tam teşekküllü bir hastaneden alınan rapordur. İş başvurusunda bulunan pozisyonla ilgili yapabileceğiniz konusunda herhangi bir engelin olmadığını belgeleyen rapordur.

Vesikalık fotoğraf

Gireceğiniz şirket ya da kuruma göre talep edilen sayı değişkenlik gösterebilmektedir. Her ne kadar bu fotoğraflar basit bir konu gibi görünse de, her bir eyin mutlaka bir resmi kıyafet ile çekilmiş vesikalık fotoğrafı olması gereklidir. Aynı zaman bakımınızı tam teşekküllü şekilde yerine getirip bu fotoğrafı çektirmelisiniz.

İkametgah

Geçmiş dönemlerde mahalle muhtarından alınan ikametgah, artık nüfus müdürlüğü ve ya e-devlet şirfesi ile giriş yapılacak türkiye.gov.tr adresi üzerinden temin edilebilmektedir.

Aile durum bildirim formu

Medeni halinize göre evlilik cüzdanı ve çocuklarınızın kimlik fotokopilerinin verilmesidir.

Adli sicil kaydı

Savcılık ve e-devlet şifresi ile alınabilen sabıka kaydınızın bulunup bulunmadığını gösteren belgedir.

Diploma fotokopisi

En son mezun olunan okuldan alınmış diplomanın aslı gibidir ve ya fotokopisi ile gösterilen mezuniyet belgesidir.

Askerlik durumu belgesi

Askerlik yapılmış olduğuna dair ya da tecilli ise askerlik şubesi tarafından verilen belgedir. Şuanda e-devlet üzerinden de şifre ile temin edilebilmektedir.

Sigorta numarası

Daha önce bir iş yerinde çalışmış durumdaysanız numaranızı belirtmelisiniz. Hatırlamıyorsanız SGK müdürlüklerinden kimliğiniz eşliğinde öğrenebilirsiniz.

Sözleşme

İş yeri ile karşılıklı şekilde anlaşılma sağlandığını gösterir belgedir.

Kan grubu kartı

Şirketlerde çeşitli meslek gruplarına göre talep edilen belgedir. Sağlık ocakları ya da hastanelerden temin edilebilir.

Ehliyet

Başvurulan pozisyona uygun olduğunuzu gösterebilmek için ehliyet belgenizi iletmeniz gerekebilir. Bundan dolayı yanınızda bulundurmanız önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir