Neden İngilizce CV Hazırlamalıyım ?

Kendi alanınıza uygun iş başvurusunda bulunabilmek için mutlaka CV hazırlamak gereklidir. Hazırlanacak olan CV İngilizce mi yoksa Türkçe olarak mı hazırlanmalıdır?

Bu soruya yanıt herkese göre değişkenlik gösterebilir. Çünkü başvurulacak şirketteki pozisyon ve şirketin çalışma prensibine göre değişmektedir. İş başvurusu için görüşme yapıldığında sizden İngilizce CV isteyen şirketler ile karşılaşabilirsiniz. Bazı şirketler kendisine ait olan internet siteleri üzerinden aradıkları eleman tarifini yaparken İngilizce dilini tercih etmektedir. Bundan dolayı dünyada hakim bir dil haline gelmiş İngilizce bir cv‘nin tercih edilmesi sizin bir adım önde başlamanızı sağlamış olur.

İngilizce CV hazırlamak

İngilizce CV hazırlamak için çalışmalarınıza başlamadan önce bir Türkçe CV hazırlamalısınız. Daha sonrasında bu hazırlandığınız CV’yi İngilizce’ye çevirerek hazırlığı tamamlamış olursunuz.

İngilizce CV’de olması gerekenler

  • Kişisel bilgilerin bulunduğu alanda isim ve soy isim, telefon, adres ve e-posta adresi gibi bilgilerin yer alması gerekir.
  • Başvuruda bulunan pozisyonda kendinize uygun işe alınabilmek adına hedefler ve kariyer bilgileri net şekilde bildirilmesi gerekir.
  • Eğitim durumuna göre devam edilen okullar ve okullara ait bitirilme dereceleri belirtilmelidir.
  • Deneyimli eleman aranan alana göre daha önceden staj alınmış ise çalışılan yer hakkında bilgi verilmelidir.
  • İngilizce CV hazırlanmış olsa da, dil becerisi ve bilgisayar bilgisi konusunda gerekli olan bilgiler aktarılması gerekir.
  • En fazla 2 adet olma koşulu ile referans gösterilecek kişi ve onun arkasında durabilecek güvenli bir kişiyi göstermek etkili olacaktır.

İngilizce CV neden gereklidir?

  • İş başvurusunda bulunacak olan firma uluslar arası düzeyde bir iş gerçekleştiriyor ise, İngilizce’yi fazla şekilde önemsiyor olabilir.
  • Firmanın insan kaynakları tarafından özellikle İngilizce cv istenmiş olabilir.
  • Çalışma gösterilecek alan ve ya içince bulunulması gereken ortam yabancı dil kullanıyor olabilir.
  • Özellikle şirket tarafından İngilizce CV talebinde bulunulmuş olabilir.

Hazırlanan İngilizce öz geçmiş kısmı daima sade bil dille anlatılmalı ve standartlara uygun yazı fontu kullanılarak uygun bir fotoğraf seçilmelidir. Hangi dilde hazırlanmış olursa olsun prezantabl şekilde çekilmiş fotoğrafların CV’ye eklenmesi avantaj sağlar.

+İngilizce Cv Örnekleri İndir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir