CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

CV hazırlığı yaparken ilk dikkat edilmesi gereken nokta, CV’nin verilecek olan firmanın ve istenilen iş pozisyonunu uygun olup olmadığının bilinmesidir. Öncelikle başvurulacak firma ve iş pozisyonu hakkında gerekli araştırmanın yapılması gereklidir. Böylelikle yapılan araştırma firma hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacak ve baş vurulacak iş pozisyonu için kendinizin yeterli olup olmadığınızı da göreceksiniz. Kararınızı çalışmaktan yana verdiyseniz, o zaman mülakat zamanı öncesinde etkili bir CV hazırlamaya başlayabilirsiniz.

1 – Gerekli araştırmaların yapılması ve ön hazırlık

Yapılacak mülakatlarda firmalar kendileri hakkında soruları da iş başvurusu yapacaklara yöneltir. Mesela neden bizi tercih etmelisiniz? Firmamızın kullandığı en etkili ürün hangisidir? Gibi kısa sorular yöneltilecektir. Ancak siz doğru bir araştırma gerçekleştirmiş olduğunuz için, bu soruları yanıtlamakta pek zorlanmayacaksınız. Mülakat için olumlu bir başlangıcı böylelikle yapmış olacaksınız.

2 – İletişim bilgilerinin yazılması

Gelişme gösteren teknoloji ile birlikte iş ilanları sitesinin sayısı artış görmektedir. Bundan dolayı şirketler bu web siteleri üzerinden açtıkları ilanlar ile kendilerine personel arayışında olurlar. İlanlara hazırlanmış CV’ler online şekilde gönderildiği için, iletişim bilgilerinizin doğru şekilde yazılmış olması gerekiyor. Çünkü iş veren size bu bilgiler üzerinden iletişim sağlayacaktır.

3 – İstenilen pozisyonu belirleme

İş başvurusunda firma kendi bünyesine birden fazla pozisyonda personel arayabilir. Bundan dolayı sizin burada hangi pozisyonda iş aradığınız önem arz etmektedir. Firma size hangi pozisyonda iş aradığınızı sorduğunda net şekilde istediğiniz pozisyonu belirtmelisiniz. Hangi pozisyon uygunsa gibi yanıtlar vermek sizin açınızdan bir dezavantaj olacaktır.

4 – Çok uzun tutulmaması

CV hazırlarken sizin karşı tarafa ilk izleniminizin yansıtılması olacağı için mutlaka az ve öz bilgiler vermeyi tercih etmelisiniz. Uzun bilgilerin yer alacağı sayfalarca CV’leri iş verenler okuyacak zamanı bulamayacağı için kısa hazırlanmış CV’lerden incelemeye başlayacaktır.

5 – Doğru fotoğraf kullanılması

CV’nin hemen başlangıç kısmında fotoğraf yer aldığı için göze çarpacak olan ilk şeydir. Bundan dolayı kullanılacak fotoğrafı özenle seçmeniz gerekir.

6 – Kullanılacak yazı tipi

CV’nizi hazırlarken sayfanın düzenli şekilde kullanılması gerekir. Times New Roman, Arial ya da Calibri yazı tiplerini 12 punto büyüklüğünde kullanabilirsiniz. Rahat bir okuma açısından bu tipte CV ideal olacaktır. Hazır CV örnekleri arasından sizde kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

7 – Pozisyona göre CV hazırlanmalı

Bütün iş pozisyonlarına aynı CV ile başvurmak pek doğru değildir. Çünkü firmanın ilgili pozisyonuna uygun şekilde CV hazırlanması gerekir. Çünkü ilgili pozisyon hakkında deneyimlerinizden burada bahsetmiş olacaksınız.İş Başvurusu İçin Hazır CV adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir