Öz Geçmişiniz Bu Sorulara Yeterli Cevabı Verebilir mi?

Kariyer yolunda doğru şekilde ilerlemek isteniyor ise, hayatınızdaki ilk basamaklardan birisinin öz geçmiş hazırlamak olduğunu unutmamak gerekiyor. Etkili bir şekilde hazırlanacak CV iş hayatınızdaki kariyer basamaklarını daha hızlı olarak geçilmesine imkan tanıyacaktır. Şirketlere yapılan iş başvurularında insan kaynaklarına her gün birden fazla CV bırakılmaktadır. İnsan kaynakları da kişiye ait öz geçmişte bir inceleme yapıyor. Bundan dolayı birden fazla öz geçmiş arasında bulunacak olan öz geçmişinizin fark edilmesini istiyorsanız, çok fazla şansınıza güvenmemek gerekiyor.

Bu yazımızda sizlerin CV’nizin diğer CV’ler arasından nasıl fark edilebilir olduğunu sağlamak için yardımcı olacağız. Öz geçmişiniz etkili bir pozisyonda olduğunu söyleyebilmek için aşağıdaki sorulara net yanıt verebiliyor olmanız gerekmektedir.

1 – Öz geçmiş hazırlarken iş pozisyonuna dikkat ettiniz mi?

Öz geçmiş yani diğer adıyla CV hazırlarken sık şekilde yapılan yanlışlardan birisi ise karmaşık şekilde hangi konuya odaklı olduğu belli olmayan içeriklerin yazılmasıdır. Öncelikle farkınızı ortaya koyabilmek için, başvurulan pozisyonu karşılayabilecek özelliklerinizi ön planda tutmanız gerekmektedir. Bir bilgisayar mühendisi arayışında olan firmaya yapılan iş başvurusunda, bilgisayar ile aldığınız eğitimleri ve sertifikaları ön planda tutmalısınız.

2 – A4 üzerinde öz geçmişiniz nasıl bir görünüme sahip?

Öz geçmişi hazırladıktan sonra yazıcıdan çıktı aldığınızda, mükemmel olmuş diyebiliyorsanız, o zaman CV’niz hazır pozisyona gelmiş demektir. Word formatında hazırlanacak olan CV, okuma konusunda rahat ve anlaşılır olmalıdır. Kullanılan yazı puntolarında ise çok büyük ya da çok küçük olmamasına dikkat edilmelidir. Yazı tipinde kullanılacaklar ise Times New Roman, Calibri ve Arial gibi seçeneklerden olmalıdır. Mesela Comic Sans kullanılarak oluşturulacak bir CV yeterli düzeyde profesyonel görünmeyecektir.

3 – CV’ye eklediğiniz fotoğraf tatmin edici düzeyde mi?

Hazırlanan öz geçmişi öncelikli olarak kendiniz beğenmelisiniz ki, sunmuş olduğunuz kişi de eline aldığında bu CV için emek harcanmış yorumunu yapabilsin. CV hazırlayan kişilerin sık şekilde yaptığı hatalardan birisi de sıradan fotoğraf kullanılmasıdır. Mutlaka etkili bir CV hazırlanması için, mutlaka prezentabl olarak çekilmiş bir vesikalık fotoğraf kullanılması gerekiyor. Telefondan selfie kamerasıyla çekilecek bir fotoğrafın bu öz geçmişler için uygun olmadığını bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir