Mülakatta Etkileyici Olmanın Püf Noktaları

Daha önceden bir iş başvurusu yaptığınız şirket sizi görüşmeye davet ettiği zaman stresli bir hal almaya başlar. Görüşmeye hazırlandığınız andan itibaren stres yakanıza yapışacaktır. Şirketin insan kaynakları uzmanlarının yaptığı araştırmalarında, işe başvuran kişinin ne kadar ilgili pozisyona uygun olup olmadığına bakmaktadır. Aynı zamanda güven duyulacak bir kişi üzerinde tercihlerini kullanıyorlar.

Söz konusu mülakatın kesinlikle size soru sorulacak sizde gerekli yanıtları vereceğiniz bir ortam olarak düşünmemelisiniz. Size nasıl ki sorular yöneltiliyor ise, hiç çekinmeden ilgili pozisyon hakkında sorularınızı sorun.

Püf Noktalar

1 – Rahat olmaktan vazgeçmeyin

Görüşme sırasında ne kadar rahat olursanız, bir o kadar çok yakınlık kuracaksınız demektir. Rahat olduğunuz sürece hem kendinizi anlatabilir, hem de kendinizden emin tavırları sergilemeye başlarsınız.

2- Dinleyin, düşüşün ve sonra cevaplayın

Görüşme yapılırken karşınızdakine odaklanmaktan kaçınmayın. Size anlatılacaklar dahilinde hangi beklentilerin içerisinde olduğunu anlayın. Acele etmeden düşünerek doğru cümleleri toparladıktan sonra cevap verin.

3- Orjinal olun

Klişelerden uzak durarak daima kendiniz olmaya bakın. İnternet ortamında mülakatlar ile ilgili sorular ve cevapları ezberleyerek görüşmeye girmeyin.

4 – Örnekler ile açıklama yapın

İnsan kaynakları ile yapılacak görüşmede sizin teknik yeteneklerinizi net şekilde anlamamış olabilir. Bundan dolayı karşınızda bulunan kişiye daha fazla örnekler üzerinden bilgiler aktarın.

5 – Anlaşılabilir olun

Sizden istenilenler karşısında net olun. Lafı geveleyerek uzatmak yerine anlaşılabilir şekilde konuşmaya özen gösterin.

6 – Yeteneklerinizi belirtin

İşle alakası olan yeteneklerinizden bahsedin. Karşınızdakine bu bilgileri net şekilde aktarın.

7- İşe odaklanın

Başvurulan pozisyonla ne kadar çok yakından ilgilendiğinizi ve bu işi yapmaya istekli olduğunuzu hissettirmeye çalışın.

Tüm bu püf noktalara dikkat ettiğiniz sürece başarıya ulaşmanız kaçınılmaz hale gelir. Her zaman doğal olmanız ve yapmacık hareketlerden uzak durmanız size avantaj sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir