CV Örneği

Cv örneği iş başvurusu yapılırken önemli etkenlerden bir tanesi de doğru CV hazırlayabilmektir. Sağlam ve etkili olan bir öz geçmiş ile bilgilerinizi bir A4 sayfasına sığdırarak kendinizi net şekilde ifade etmelisiniz. Sayfalarca CV hazırlamak size avantaj yerine bazı durumlarda dezavantaj kazandırmış olacaktır.

Öncelikle CV hakkında pek detaylı bilgiye sahip değilseniz sitemizden kolay şekilde CV Örneği arasından kendinize uygun olanı seçebilirsiniz. Aynı zamanda CV’de yer alması gereken bilgilerden bahsetmek gerekirse, kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, çalışmak istenen pozisyon, yabancı dil bilgisi, alınan eğitimler, hobi ve alışkanlıklarınız, kişisel beceriler ve referanslar bölümünden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Boş bir CV örneği ele alındığı zaman doldurulacağında yukarıda belirtmiş olduğumuz kriterlere dikkat edilmesi gerekir.

CV Nasıl Olması Gerekir?

CV oluşturulması sırasında öz geçmiş bilgileri yazılırken genelde sade olunmasına dikkat edilmelidir. Öz geçmişin okumasını gerçekleştirecek olan kişi yoğun bir tempo içerisinde çalışma göstereceği için, gerekli zamanı CV’nize ayıramayabilir. Genel olarak zaten kısa bir şekilde hazırlanmış CV’lerden incelemeye başlayacaktır. Bundan dolayı sizinde CV’leriniz mutlaka tek sayfa olmalı ve hatta iki sayfayı geçmemelidir. Bir işveren öz geçmiş incelediği zaman kitap okuyor hissi içerisine girmemelidir. CV örneği bilgisayarda doldurulması sırasında Times New Roman, Arial ve Calibri gibi yazı fontları kullanılmalıdır.

Aynı zamanda CV mail olarak iletilecek ise PDF formatında hazırlamaya özen göstermelisiniz. Çünkü Word olarak hazırlanacak bir CV değişiklik yapılmasına müsait olduğu için, inceleme sırasında bazı silinmeler yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca incelenen CV daha sonrasında bilgisayardan çıktı alınmak istenebilir. Bundan dolayı yazıcı formatına uygun şekilde hazırlanmış olmasına dikkat ediniz.

CV örneğinde kullanılması gereken fotoğraf olmazsa olmazlar arasındadır. Bir fotoğrafsız CV işe karşı ciddiyet göstermediğinizi işaret edecektir. Ayrıca eklenecek fotoğraf bir cep telefonu kamerası ile çekilmiş olarak değil, daha çok vesikalık şekilde çekilmiş fotoğraflar eklenmelidir. Erkek adaylar kravat takılmış bir resmini, kadın adaylar ise resmiyete uygun olacak bir kıyafeti ile çekilmiş olan resmini tercih etmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir